Неділя
19.05.2024
08:04
Категорії розділу
Зразки МАН [6]
Пошук
Вхід на сайт
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всего ответов: 370
Статистика

Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0
Друзі сайту
Гета Олена Володимирівна
Головна » Файли » Робота МАН » Зразки МАН

Свято Покрови на Слобожанщині
[ Викачати з сервера (14.54 Mb) ] 28.12.2015, 12:07

                                                          ЗМІСТ

ВСТУП………………………………………………………………………………. 3

РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ДОСЛІДЖЕННЯ

1.1. Дослідження  свята Покрови  Пресвятої Богородиці у вітчизняній фольклористиці………………...…………………………………………………..6

1.2. Історія виникнення свята ……………………………………………………. 10

РОЗДІЛ 2. ПОКРОВА  ПРЕСВЯТОЇ  БОГОРОДИЦІ -  СВЯТО УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ

2.1. Свято Покрови у народних звичаях українців

2.1.1. Покрова Пресвятої Богородиці  – козацька Берегиня……………………. 12

2.1.2. Заступниця молодят…………………………………………………………14

2.1.3. Прикмети та повір’я, пов’язані зі святом…………………………………  17

2.2. Сучасна обрядова культура   свята на Слобожанщині… …………………..21

ВИСНОВКИ……………………………………………………………………….. 29

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ………………………………………… 31

ДОДАТКИ

 

 

ВСТУП

     Актуальність дослідження. Зростання інтересу до національної культури є невід’ємною складовою процесів духовного відродження нашого народу. Християнські  свята втілюють притаманний українській ментальності гармонійний зв’язок людини і природи, що впливає на організацію господарювання, функціонування етичного й естетичного компонентів суспільної свідомості.

     В історії нашої країни мали місце події, які призвели до знецінення ролі традиційної християнської  культури в суспільстві. Так, на Слобожанщині, що відіграла в Україні велику роль як територія, де перехрещувались шляхи Сходу та Заходу, Півдня і Півночі, чимало християнських та народних  свят утрачено назавжди. Досвід функціонування  обрядів, пов’язаних з ними, потребує узагальнення для їх ефективного використання у вирішенні завдання національного відродження в українській культурі.

     В останню чверть минулого століття актуальною стала проблема історичної трансформації компонентів обрядової культури. Праці Н. Гаврилюк, В. Зоца, О. Курочкіна, І. Суханова присвячено діалектиці традиційного і новаторського в обрядовій творчості. Дослідники М. Бердута, О. Пенькова, М. Семенова, В. Соколова, Л. Сорочук, І. Щербіна зосередили увагу на вивченні сучасного стану звичаєвості слов’янських народів, населення різних регіонів України, у тому числі Слобожанщини. Заслуговують на увагу дослідження С. Грици з проблеми трансмісії фольклорної традиції у контексті новітніх соціокультурних просторово-часових характеристик. Праці О. Курочкіна висвітлюють напрями трансформації святкової традиції в сучасних умовах. За роки державної незалежності активізувалися фахові етнографічні розвідки на ниві історії звичаїв, обрядів і свят українців (праці Н. Аксьонової, Т. Гаєвської, Н. Здоровеги, В. Скуратівського та ін.).

     Історичні та етнографічні дослідження, розкриваючи генетичні засади та особливості національної специфіки народних українських свят та обрядів, висвітлюють лише окремі напрямки трансформації святкової традиційної культури і не дають цілісної картини еволюції феномену українських календарних свят, зокрема й свята Покрови Пресвятої Богородиці, що й зумовило актуальність  обраної  теми  дослідження.

     Мета дослідження – узагальнити історичний досвід побутування  свята Покрови  на Слобожанщині як складової української  культури.

     Досягнення поставленої мети потребує постановки і вирішення таких завдань:

  •  узагальнити наукову літературу з досліджуваної теми;
  • простежити історію виникнення свята;
  • виявити зв’язок Свята Покрови Пресвятої Богородиці  з народними звичаями українців;
  • дослідити тенденції розвитку  фольклорних елементів свята в сучасній обрядовій культурі Слобожанщини.

     Об'єкт дослідження – фольклорні тексти та звичаї календарного свята Покрови Пресвятої Богородиці як складові християнської та української народної традиції.

     Предметом дослідження є своєрідність свята Покрови Пресвятої Богородиці на Слобожанщині.

     Методи дослідження. Для досягнення мети й роз’яснення поставлених завдань застосовано такі методи: культурно-історичний, описовий, порівняльно-типологічний.

      Теоретико-методологічну основу роботу склали праці вітчизняних учених, присвячені вивченню фольклористики (В. Іванов, П. Іванов, В. Ключевський, О. Потебня, М. Сумцов, П. Чубинський). Об’єкт дослідження  зумовив звернення до робіт, присвячених вивченню звичаїв, пов’язаних зі святом Покрови Пресвятої Богородиці (Д. Яворницький, О. Воропай, В. Скуратівський, О. Коваль, Т. Коваль).

     Наукова новизна одержаних результатів полягає в тому, що в запропонованій роботі:

  • виявлено на прикладі фольклорних творів Слобожанщини риси традиційного українського свята Покрови Пресвятої Богородиці  в контексті давньоруської культури, що виявляється в обрядах осіннього  календарного циклу;
  • з'ясовано тенденції розвитку  звичаїв та фольклорних традицій календарного свята Покрови  в сучасній обрядовій культурі;
  • досліджено своєрідність свята в сучасній культурі Слобожанщини

     Практичне значення  роботи.  Це дослідження може бути використане на уроках української літератури  під час вивчення  розділів «Із народної мудрості» (5 клас), «Загадково прекрасна і славна давнина України», в позашкільних закладах та в роботі гуртків народознавчого й  краєзнавчого спрямування.

           Структура роботи. Робота  складається зі вступу, двох розділів, висновків та списку використаних джерел. Загальний обсяг роботи становить 33 сторінки.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Категорія: Зразки МАН | Додав: elena | Теги: МАН, свято Покрови на Слобожанщині
Переглядів: 626 | Завантажень: 20 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar