Неділя
05.05.2024
01:03
Категорії розділу
Українська мова [3]
Українська література [1]
Вхід на сайт
Пошук
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всего ответов: 370
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Гета Олена Володимирівна
Головна » Статті » Моїі уроки » Українська мова

Вживання апострофа

Українська мова (5 клас)

Тема: Правила вживання апострофа

Мета: систематизувати знання учнів про правила вживання апострофа ; розвивати пам'ять, увагу, мислення, уміння пояснювати вибір написання; виховувати естетичні почуття

Обладнання: підручник, картки

 

Перебіг уроку:

І. Організація класу.

ІІ. Оголошення теми та мети уроку.

Фонетична загадка

  1. Приголосний, дзвінкий, без пари. Знайдіть мене у слові мати ( [м]);
  2. Приголосний, дзвінкий, завжди м’який. Разом з голосним, що є у слові хата, позначається однією буквою. Якою? (я);
  3. Приголосний, глухий. Моя пара – звук [д] ([т]);
  4. Голосний, ненаголошений, в алфавіті позначається першою літерою ([а]).

М’ята

– Що з’явиться в слові, коли ми запишемо його буквами? ( Апостроф).

– Отже, сьогодні на уроці ми з вами закріплюватимемо правила вживання апострофа, удосконалюватимемо уміння пояснювати вибір написання.

ІІІ. Перевірка домашнього завдання.

– Перед якими буквами пишеться апостроф?

1. Вставити , де потрібно, апостроф ,пояснити вибір написання

Від…ємний, р…ясно, подвір…я, моркв…яний, торф…яний, сім…я, Лук…янівка.

2. Запишіть транскрипцію слів подвір’я, морквяний.

3.Вправа 289

– Назвіть слова, у яких апостроф не пишеться, тому що перед літерами б, п, в, м, ф є інший кореневий приголосний.

– Чому вживається апостроф у слові з’являються? Назвіть у цьому слові звуки.

ІV. Застосування знань, умінь і навичок.

1.Вибірковий диктант.

Всі квіти зберу у дніпрових гаях, зв’яжу у вінки і букети. Чорнолісся п’янко духмянить доспілою суницею. Як гарно дихається – п’єш повітря, наче тепле молоко. Вела дорога на узгір’я знань. Вірні серця неможливо роз’єднати.

 

Зв’яжу, п’янко, п’єш, узгір’я, роз’єднати.

– Чому у слові зв’яжу ставиться апостроф, адже перед в стоїть інший приголосний?

2. Від поданих слів утворити прикметники.

Весна – весняний

Глина – глиняний

Олово – олов’яний

Полива – полив’яний

Солома – солом’яний

Тьма - тьмяний

Трава – трав’яний

Сурма – сурм’яний

3.Записати слова буквами ( на дошці!!!)

[л у б о в й у], [д у х м а н о], [п р и в й а л о й і], [в й о к н у в],[з й а в и в с а],

[р у м й а н е ц], [с в а т и й].

4. «Знайди помилку»

Розвязати, роз’єднати, мавпячий, духмяний, жеребятко, півяблука.

5. Підібрати 2-3 приклади до правил.

І варіант

Апостроф ставимо :

1.Після букв б, п, в, м, ф –

2.Після літери к –

ІІ варіант

Апостроф ставимо:

1.Після літери р, що позначає твердий звук [р] –

2.Після префіксів та першої частини складних слів, що закінчуються твердим приголосним –

ІІІ варіант

Апостроф не ставимо:

1.Після літер б, п, в, м, ф, якщо перед ними стоїть літера, що позначає кореневий приголосний, крім [р] –

2. Після літери р, що позначає м’який звук [р’] –

6.Розподільний диктант ( на картках).

Медв…яний, п…ятсот, арф..яр, посер…йознішав, дзв…якнути, розв…язано, помор…янин, св….ято, сузір…я, харків…янин, вар…яг, від…їзд, різьб…яр, мавп…яча, роз…ятрити, при…їзд.

З апострофом Без апострофа

П’ятсот медвяний

арф’яр посерйознішав

розв’язано дзвякнути

сузір’я поморянин

харків’янин свято

від’їзд варяг

роз’ятрити різьбяр

мавпяча

приїзд

7. Скласти твір-мініатюру, використовуючи слова м’якенький, о п’ятій, з’їжджати, подвір’я, пам’ятаю.

V. Підсумок уроку. Оцінювання.

VІ. Домашнє завдання.

С.130(правила), впр. 293 (письм.)

 

Категорія: Українська мова | Додав: elena (03.12.2017)
Переглядів: 746 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar