Українська мова
5 клас
Тема: Узагальнювальні слова при однорідних членах речення
Мета: формувати уміння учнів вживати двокрапку і тире при узагальню- вальних словах, закріплювати знання про однорідні члени речення; розвивати пам'ять, увагу, логічне мислення, зв’язне мовлення; виховувати естетичні почуття
Тип уроку: урок формування знань, умінь і навичок
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Оголошення теми та мети уроку.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
1.Гра “Так чи ні?”
1.Підмет – це другорядний член речення.
2.Речення, у якому є тільки підмет або тільки присудок, називається односкладним.
3.Однорідними називаються члени речення, які відповідають на одне питання і залежать від одного слова.
4.Однорідними можуть бути тільки головні члени речення.
5.У реченні Пісня шириться, росте, розливається на вечірніх просторах Дніпра виділені слова є однорідними присудками.
6. У реченні Місяць світить та не гріє кома перед сполучником та не ставиться.
7.Якщо узагальнювальне слово стоїть перед однорідними членами речення, то перед ними ставиться тире.
8. У реченні У лісі, в лісі, на полі – усюди німо, тихо правильно поставлені розділові знаки.
Відповіді
- Ні
- Так
- Так
- Ні
- Так
- Ні
- Ні
- Так
2. Вправа 123 (усно)
ІV. Формування знань, умінь і навичок.
1.Пояснювальний диктант.
Луки, гори, пишні сади – все зелене і принишкле. Боровики, маслюки, опеньки, сироїжки ростуть у нашому лісі. Все поснуло: і земля, і вода, і повітря. Все блищить новизною: будинки, вулиці, квіти. На небі, на горі, на узгір’ях – скрізь червоно.
2.На місці пропуску вставити узагальнювальне слово( через проектор).
1.Золотом виблискують на осінніх вулицях ...: каштани, тополі, клени та ясени.
2.Я вивчила напам'ять твори таких ...: Тараса Шевченка, Лесі Українки, Андрія Малишка.
3.Жито, пшениця й овес — ... разом поспіло й посохло.
3.Самостійна робота
Поставте розділові знаки(через проектор) - взаємоперевірка
1. Усе чарує зір кругом роса луг і води.
2. Зацвіли усі діброви і долини і луги.
3. Вівса пшениці ячмені все злилось в могутню хвилю.
1. Усе чарує зір кругом: роса, луг і води.
2. Зацвіли усі діброви, і долини, і луги.
3. Вівса, пшениці, ячмені – все злилось в могутню хвилю.
4. Поетична хвилинка
Який цікавий світ навколо,
Ти, друже, тільки придивись!
На небі сонця жовте коло,
А поруч з домом – сад і школа,
Живи, дорослішай і вчись!
Дивись на квіти, на дерева,
Вивчай птахів, комах, тварин,
Ти станеш кращим і, напевно,
В життя підеш сміливо й певно,
Та пам’ятай, ти не один!
З тобою вся твоя родина:
Батьки, бабусі та діди,
З тобою друзі, Батьківщина,
Тож, уперед, мій друже, йди!
4. Робота в парах.
Випишіть речення, у яких допущено пунктуаційну помилку( через проектор)
1.Тут рідне все навколо - бузковий кущ, паркан, старий хлівець.
2. На клумбах ще цвітуть:айстри, безсмертники, чорнобривці.
3. Земля України, і небо, і люди – усе мені рідне.
4. У річці можна вудкою зловити і щуку, і карася, і линка, і коропа.
Перевір себе!
1.Тут рідне все навколо : бузковий кущ, паркан, старий хлівець.
2. На клумбах ще цвітуть айстри, безсмертники, чорнобривці.
5. Прочитайте текст.
Оленка, Марійка, Олесь, Петрик, Галя – усі пішли на перерву. Тільки Сашко з Андрійком сидять, та ще й затрималися. Андрійко, чую, скаржиться:
- Ця двокрапка така важка.
Сашко ж пояснює:
- А я зрозумів, що за нею завжди щось розкривається. Наприклад: І він сказав: “Сезам, відчинися!” А там повно всього: і золота, і срібла, і діамантів. І він бачить: до печери зайшло сорок розбійників.
“Це Сашко прочитав казку “Алі – баба і сорок розбійників”, - подумала я.
- Знайдіть речення з узагальню вальними словами. Чи двокрапка й тире ставляться тільки там, де є узагальню вальне слово?
V. Підсумок уроку.
VІ. Домашнє завдання.
Впр. 126 (письм.), С. 59-60
|