Українська мова (5 клас)
Тема: Правила вживання апострофа
Мета: систематизувати знання учнів про правила вживання апострофа ; розвивати пам'ять, увагу, мислення, уміння пояснювати вибір написання; виховувати естетичні почуття
Обладнання: підручник, картки
Перебіг уроку:
І. Організація класу.
ІІ. Оголошення теми та мети уроку.
Фонетична загадка
- Приголосний, дзвінкий, без пари. Знайдіть мене у слові мати ( [м]);
- Приголосний, дзвінкий, завжди м’який. Разом з голосним, що є у слові хата, позначається однією буквою. Якою? (я);
- Приголосний, глухий. Моя пара – звук [д] ([т]);
- Голосний, ненаголошений, в алфавіті позначається першою літерою ([а]).
М’ята
– Що з’явиться в слові, коли ми запишемо його буквами? ( Апостроф).
– Отже, сьогодні на уроці ми з вами закріплюватимемо правила вживання апострофа, удосконалюватимемо уміння пояснювати вибір написання.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
– Перед якими буквами пишеться апостроф?
1. Вставити , де потрібно, апостроф ,пояснити вибір написання
Від…ємний, р…ясно, подвір…я, моркв…яний, торф…яний, сім…я, Лук…янівка.
2. Запишіть транскрипцію слів подвір’я, морквяний.
3.Вправа 289
– Назвіть слова, у яких апостроф не пишеться, тому що перед літерами б, п, в, м, ф є інший кореневий приголосний.
– Чому вживається апостроф у слові з’являються? Назвіть у цьому слові звуки.
ІV. Застосування знань, умінь і навичок.
1.Вибірковий диктант.
Всі квіти зберу у дніпрових гаях, зв’яжу у вінки і букети. Чорнолісся п’янко духмянить доспілою суницею. Як гарно дихається – п’єш повітря, наче тепле молоко. Вела дорога на узгір’я знань. Вірні серця неможливо роз’єднати.
Зв’яжу, п’янко, п’єш, узгір’я, роз’єднати.
– Чому у слові зв’яжу ставиться апостроф, адже перед в стоїть інший приголосний?
2. Від поданих слів утворити прикметники.
Весна – весняний
Глина – глиняний
Олово – олов’яний
Полива – полив’яний
Солома – солом’яний
Тьма - тьмяний
Трава – трав’яний
Сурма – сурм’яний
3.Записати слова буквами ( на дошці!!!)
[л у б о в й у], [д у х м а н о], [п р и в й а л о й і], [в й о к н у в],[з й а в и в с а],
[р у м й а н е ц], [с в а т и й].
4. «Знайди помилку»
Розвязати, роз’єднати, мавп’ячий, духмяний, жеребятко, півяблука.
5. Підібрати 2-3 приклади до правил.
І варіант
Апостроф ставимо :
1.Після букв б, п, в, м, ф –
2.Після літери к –
ІІ варіант
Апостроф ставимо:
1.Після літери р, що позначає твердий звук [р] –
2.Після префіксів та першої частини складних слів, що закінчуються твердим приголосним –
ІІІ варіант
Апостроф не ставимо:
1.Після літер б, п, в, м, ф, якщо перед ними стоїть літера, що позначає кореневий приголосний, крім [р] –
2. Після літери р, що позначає м’який звук [р’] –
6.Розподільний диктант ( на картках).
Медв…яний, п…ятсот, арф..яр, посер…йознішав, дзв…якнути, розв…язано, помор…янин, св….ято, сузір…я, харків…янин, вар…яг, від…їзд, різьб…яр, мавп…яча, роз…ятрити, при…їзд.
З апострофом Без апострофа
П’ятсот медвяний
арф’яр посерйознішав
розв’язано дзвякнути
сузір’я поморянин
харків’янин свято
від’їзд варяг
роз’ятрити різьбяр
мавпяча
приїзд
7. Скласти твір-мініатюру, використовуючи слова м’якенький, о п’ятій, з’їжджати, подвір’я, пам’ятаю.
V. Підсумок уроку. Оцінювання.
VІ. Домашнє завдання.
С.130(правила), впр. 293 (письм.)
|